DreamHack Masters Dallas bracket for groups and playoffs

DreamHack Masters Dallas 2019 takes place from May 28th to June 2nd, 2019, with teams progressing from the group stage to the playoff bracket.

Group stage matches are scheduled to take place from May 28th to May 31st when the field of 16 teams will be cut down to six.

lb-generic-article_10-free-bet

DreamHack Masters Dallas bracket - groups

DreamHack Masters Dallas starts with two double-elimination groups, each with eight teams. Initial matches are best-of-one, with other matches BO3. The top three teams from each group progress to the playoffs - group winners enter the semi-finals, runners up as quarter-final high seeds, third place as quarter-final low seeds. All DreamHack Masters Dallas schedule and live streams are on our CSGO live matches page.

Times in CEST (BST +1)

Group A bracket

lb-dreamhack-dallas-bracket-DATED---GAD4

Group B bracket

lb-dreamhack-dallas-bracket-DATED---GBD4

DreamHack Masters Dallas playoffs bracket

Team Liquid is the DreamHack Master Dallas Champion

The playoffs are single-elimination, BO3 matches - including the grand final.
lb-dreamhack-dallas-bracket-DATED---POD4

Day 6, June 2

Grand Final (BO3)

  • 8pm - Team Liquid 2-1 ENCE

Playoffs Semifinals (BO3)

  • ENCE 2-0 FaZe Clan

Day 5, June 1

Playoffs Semifinals (BO3)

  • Team Liquid 2-0 Furia Esports

Playoffs Quarterfinals (BO3)

  • FaZe Clan 2-0 G2 Esports

Day 4, May 31

Playoffs Quarterfinals (BO3)

  • Furia Esports 2-0 Team Vitality

Upper Bracket Round 3 - Group B (BO3)

  • ENCE 2-1 Furia Esports

Day 3, May 30

Upper Bracket Round 3 - Group A (BO3)

  • Team Liquid 2-1 FaZe Clan

Lower Bracket Round 3 - Group A (BO3)

  • Team Vitality 2-0 North

Lower Bracket Round 2 - Group B (BO3)

  • FNATIC 1-2 Renegades
  • G2 Esports 2-1 NRG Esports

Lower Bracket Round 2 - Group A (BO3)

  • North 2-0 Windigo Gaming

Upper Bracket Round 2 - Group B (BO3)

  • Furia Esports 2-0 FNATIC

Day 2, May 29

Upper Bracket Round 2 - Group A (BO3)

  • Team Liquid 2-0 North
  • FaZe Clan 2-0 Ninjas in Pyjamas

Upper Bracket Round 2 - Group B (BO3)

  • ENCE 2-1 G2 Esports

Lower Bracket Round 2 - Group A (BO3)

  • Ninjas in Pyjamas 0-2 Team Vitality

Lower Bracket Round 1 - Group A (BO3)

  • Team Vitality 2-0 Lucid Dream
  • TYLOO 0-2 Windigo Gaming

Lower Bracket Round 1 - Group B (BO3)

  • Isurus Gaming 1-2 Renegades
  • NRG Esports 2-1 Cloud 9

Day 1, May 28

Upper Bracket Round 1 - Group A (BO1)

  • Team Liquid 16-7 Lucid Dream
  • Team Vitality 14-16 North
  • FaZe Clan 16-7 Windigo Gaming
  • Ninjas in Pyjamas 16-13 TYLOO

Upper Bracket Round 1 - Group B (BO1)

  • ENCE 16-4 Isurus Gaming
  • Renegades 17-19 G2 Esports
  • NRG Esports 7-16 FURIA Esports
  • FNATIC 16-7 Cloud9

Which CSGO teams will be at DreamHack Masters?

Cloud 9

  • autimatic
  • RUSH
  • Golden
  • vice
  • cajunb

ENCE

  • allu
  • Aleksib
  • sergej
  • Aerial
  • xseveN
  • Twista

FaZe Clan

  • rain
  • NiKo
  • GuardiaN
  • olofmeister
  • NEO
  • YNk

FNATIC

  • KRIMZ
  • JW
  • Xizt
  • twist
  • Brollan
  • Jumpy

Team Liquid

  • nitr0
  • EliGE
  • Twistzz
  • NAF
  • Stewie2K
  • adreN

Ninjas in Pyjamas

  • f0rest
  • GeT_RiGhT
  • REZ
  • dennis
  • Lekr0
  • pita

North

  • aizy
  • valde
  • Kjaerbye
  • gade
  • JUGi
  • mithR

NRG Esports

  • daps
  • Brehze
  • CeRq
  • Ethan
  • tarik
  • ImAPet

Renegades

  • AZR
  • jks
  • jkaem
  • Liazz
  • Gratisfaction
  • kassad

Team Vitality

  • NBK-
  • apEX
  • RpK
  • ZywOo
  • ALEX
  • XTQZZZ

Windigo Gaming

  • SHiPZ
  • bubble
  • v1c7oR
  • blocker
  • poizon
  • Shockwave

G2 Esports

  • shox
  • kennyS
  • Lucky
  • JaCkz
  • AMANEK
  • maLeK

FURIA Esports

  • yuurih
  • arT
  • VINI
  • KSCERATO
  • ableJ
  • guerri

Isurus Gaming

  • Noktse
  • 1962
  • Reversive
  • meyern
  • maxujas
  • pino

TYLOO

  • somebody
  • BnTeT
  • xccurate
  • Summer
  • Attacker

Lucid Dream

  • wannafly
  • cbbk
  • PTC
  • Geniuss
  • qqGod

Broadcast talent

Host

stunna (Tres Saranthus)

Analysts

SPUNJ (Chad Burchill)
Maniac (Mathieu Quiquerez)
Pimp (Jacob Winneche)

Commentators

HenryG (Henry Greer)
Sadokist (Matthew Trivett)
Anders (Anders Blume)
moses (Jason O'Toole)

Interviewer

Frankie (Frankie Ward)

Tournament details

Venue

Kay Bailey Hutchison Convention Center
214-939-2700
650 S. Griffin St., Dallas, TX, 75202

Prizepool

$250,000